Nominowani 2013

Nominowani 2013

To zdarzyło się pierwszy raz w historii Nagrody Literackiej Gdynia. Dwie nominacje przypadły temu samemu autorowi. Kapituła ogłosiła swoje wyróżnienia za książki opublikowane w 2012 r. Roku, który trudno nazwać „kryzysowym”, skoro zgłoszono do konkursu rekordową liczbę tytułów.

Jurorzy gdyńskiego lauru przedstawili swoich faworytów podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki. – Wyboru dokonali spośród aż 339 pozycji. W ubiegłym roku rozpatrywano ich blisko 70 mniej. Mamy więc duży urodzaj – nie kryje zadowolenia sekretarz Kapituły, dr Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. Niezmiennie zgłoszenia przyjmowane były wedle trzech kategorii: poezja, proza, eseistyka. Rosnąca pula kandydatów w tychże niesie ze sobą określone konsekwencje dla Kapituły. – Poszukiwanie książek najlepszych jest zajęciem tyleż przyjemnym, co ryzykownym. Przyjemność tkwi w samym czytaniu, ryzyko zaś polega na tym, że pojęcie „dobra literatura” posiada mnóstwo sprzecznych znaczeń – podkreślał przewodniczący Kapituły, prof. Piotr Śliwiński podczas spotkania prasowego w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego

Wśród nominowanych pojawili się zarówno laureaci i nominowani z poprzednich lat (m.in. Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch czy Adam Lipszyc), jak i nowi pisarze, choć niekoniecznie mowa tu o początkujących twórcach – np. z jednej strony Kacper Płusa, z drugiej Jerzy Pilch. – Pośród książek ubiegłorocznych udało się nam wskazać na piętnaście bardzo interesujących – monumentalnych i intrygująco ulotnych, poważnych i dowcipnych, prowokujących i korygujących, bogatych w wiedzę i bogatych w domysły, zwyczajnie mądrych i pytających, czym jest mądrość – podsumowuje prof. Śliwiński.

Na szczególną uwagę zasługuje też ewenement w ośmioletniej historii Nagrody, czyli dwukrotna nominacja w ramach tej samej edycji dla jednego autora. Andrzej Niewiadomski znalazł się w zestawieniu nominowanych poetów i eseistów. O tym, czy jego matematycznie największe szanse na wygraną przełożą się na rzeczywisty triumf przekona się, podobnie jak pozostali nominowani, już 22 czerwca. Wtedy to – podczas Gali Finałowej w Teatrze Muzycznym w Gdyni – poznamy nazwiska laureatów. Uroczystość tradycyjnie już poprzedzi trzydniowy Festiwal „Literaturomanie”. Będzie to okazja m.in. do spotkania się czytelników właśnie z tegorocznymi nominantami.

NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2013

POEZJA
1. Jerzy Kronhold, „Epitafium dla Lucy”, Zeszyty Literackie
2. Andrzej Niewiadomski, „Dzikie lilie”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury
3. Kacper Płusa, „Ze skraju i ze światła”, Wydawnictwo Kwadratura, Łódzki Dom Kultury
4. Andrzej Sosnowski, „Sylwetki i cienie”, Biuro Literackie
5. Dariusz Suska, „Duchy dni”, Biuro Literackie

PROZA
1. Dariusz Foks, „Kebab Meister”, Korporacja Ha!art
2. Jerzy Kędzierski, „Opowieść mężczyzny, który zarabia śpiąc”, Wydawnictwo  Rosemaria
3. Zyta Oryszyn, „Ocalenie Atlantydy”, Świat Książki
4. Andrzej Stasiuk, „Grochów”, Wydawnictwo Czarne,
5. Szczepan Twardoch, „Morfina”, Wydawnictwo Literackie

ESEISTYKA
1. Adam Lipszyc, „Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina”, Wydawnictwo Universitas
2. Andrzej Niewiadomski, „Mapa. Prolegomena”, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
3. Jerzy Pilch, „Dziennik”, Wielka Litera Sp. z o. o
4. Małgorzata Szpakowska, „Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich”, Wydawnictwo W. A. B.
5. Krzysztof Środa, „Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesujących obserwacji przyrodniczych”, Wydawnictwo Czarne