Laureaci 2012

Laureaci 2012

Krótko ujmując: Podgórnik, Tulli, Sworzeń, Porębski. A jeszcze krócej: „wybitni indywidualiści”. To słowa jednego z jurorów. Nazwiska wyróżnionych poznaliśmy podczas sobotniej Gali Finałowej, która była tradycyjnym zwieńczeniem Dni Nagrody Literackiej Gdynia.

Już po raz siódmy Kapituła przyznała literackie laury w kategoriach poezji, prozy i eseju w postaci Gdyńskich Kostek Literackich (statuetek) oraz 50 000 złotych. Ponadto wręczono, przyznawaną nieregularnie specjalną „Nagrodę Osobną” (10 000 złotych).

Przewodniczący Kapituły prof. Piotr Śliwiński podkreśla, że „Gdynia” została przyznana za literaturę najwyższej próby. – Tegoroczni laureaci to wybitni indywidualiści, którzy bardzo dużo wymagają do siebie i czytelników. Proza -  („Włoskie szpilki” Magdaleny Tulli) – z pozoru prosta, oparta na przeżyciach rodzinnych, przede wszystkim  jest – prozą, sztuką, ciągiem dalszym fascynującego dorobku. Trzeba ją czytać z równą uwagą jak poprzednie książki autorki.  Poezja („Rezydencja surykatek” – Marta Podgórnik) – wyrazista, ostra, zaczepna, dramatyczna – przenika do głębi najważniejszych ludzkich spraw. Jest głosem niebywałej wrażliwości, głosem wśród głosów, lecz na wskroś własnym, rozpoznawalnym, przejmującym. A esej (Opis krainy Gog – Marian Sworzeń)? Czysta radość czytania książki zrodzonej z radości obcowania z wielkim pisarstwem, wielkim pisarzem, podążania za nim, sycenia ciekawości, przyjemności opowiadania.

Laureaci byli na „wyciągniecie ręki” dla trójmiejskich czytelników podczas Festiwalu „Literaturomanie”, który w ramach Dni Nagrody Literackiej Gdynia poprzedził Galę Finałową. – Osią tego wydarzenia niezmiennie pozostają spotkania z nominowanymi do „Gdyni”, którzy zjawili się na festiwalu niemal w komplecie. To bardzo cieszy. Tym bardziej, że publiczność również dopisała, momentami z trudem się mieściliśmy. Święto książki wciąż potrafi przyciągać tłumy – nie kryje satysfakcji dr Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni (główny organizator NLG), a także sekretarz Kapituły. – Już myślimy o ciągu dalszym tegorocznej edycji, czyli o jesiennych spotkaniach z czworgiem laureatów – dodaje.

Czworgiem, ponieważ specjalną Nagrodę Osobną przyznano Mieczysławowi Porębskiemu (odbierał ją syn – Jerzy Porębski). – „Spotkanie z Ablem”, czwarty tom pism wybranych Profesora, dopełnia portretu wielkiego badacza sztuki, świetnego pisarza, myśliciela. W Jego twórczości niezrównane znawstwo wyraża się w kapitalnym, czytelnym, eleganckim, a zarazem indywidualnym języku. Książka, ważna dla badaczy i krytyków, jest też atrakcyjna i pożyteczna dla amatorów. Celne, przekonujące komentarze do spraw zawiłych, krytycyzm powiązany z afirmacją sztuki m. in.  jako egzystencjalnej podpory, jasność myśli – wszystko to sprawia, że spotkanie ze „Spotkaniem” jest zdarzeniem dla naszej kultury bezcennym – komplementuje Piotr Śliwiński.

Uroczystość (w reżyserii Roberta Glińskiego) odbyła się na Nowej Scenie w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Wydarzenie uświetnił występ Grzegorza Turnaua, a także interpretacje „na żywo” fragmentów zwycięskich książek w wykonaniu Doroty Segdy, Dariusza Siastacza i Grzegorz Wolfa.

NAGRODA LITERACKA GDYNIA LAUREACI 2012

POEZJA
Marta Podgórnik
Rezydencja surykatek
Biuro Literackie

PROZA
Magdalena Tulli
Włoskie szpilki
Wydawnictwo Nisza

ESEISTYKA
Marian Sworzeń
Opis krainy Gog
Towarzystwo Więź

NAGRODA OSOBNA
Mieczysław Porębski
Spotkanie z Ablem
Wydawnictwo Literackie