Laureaci 2009

Laureaci 2009

W krótkiej, czteroletniej historii Nagrody Literackiej Gdynia doczekaliśmy się jej dwukrotnego laureata. Oprócz Eugeniusza Tkaczyszyna – Dyckiego, statuetkę – Kostkę Literacką oraz po 50 tysięcy zł otrzymali Maria Poprzęcka i Marcin Świetlicki. Laureatów poznaliśmy 13 czerwca podczas uroczystej Gali w Gdyni. 

– Nam się podoba, czy podobałoby, znajdować nowych autorów. Chcielibyśmy popierać raczej tych, którzy są jeszcze na dorobku, niż tych, którzy już są bardzo „dorobieni” – zapewniał, podczas ogłoszenia nominacji, prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły. 

Profesor Maria Poprzęcka to jeden z największych polskich autorytetów w dziedzinie historii sztuki. Nie przeszkodziło to jednak Kapitule „Gdyni” wyróżnić jej esej nagrodą… literacką, co niewątpliwie będzie i dla znawców literatury, i dla znawców sztuki, sporym zaskoczeniem. „Oko jest nie tylko oknem na świat, jest też zwierciadłem duszy. Okiem się widzi, ale także (…) wyraża siebie” – urzeka autorka swoich czytelników. „Inne obrazy” M. Poprzęckiej ukazały się nakładem trójmiejskiego wydawnictwa słowo / obraz terytoria.

Marcin Świetlicki z kolei był już typowany do „Gdyni” w 2007 roku za tomik „Muzyka środka”. Druga nominacja, to dowód wielkiego uznania Kapituły dla jego twórczości. Pisarz otrzymał Nagrodę jednak nie za poezję, a za książkę wieńczącą jego kryminalną trylogię, zatytułowaną „Jedenaście” (Wydawnictwo EMG).  

Eugeniusz Tkaczyszyn – Dycki zapisał się już w historii Nagrody Literackiej Gdynia jako pierwszy wyróżniony poeta (2006 r.). Jak się okazuje, w oczach Kapituły artysta nadal dzieli się z nami wyjątkowo przejmującymi wierszami, godnymi ponownego uhonorowania. Tym razem, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wręczył mu Kostkę Literacką za „Piosenkę o zależnościach i uzależnieniach”, wydaną przez Biuro Literackie.

LAUREACI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2009

POEZJA
Autor: Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki
Tytuł: „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”
Wydawnictwo: Biuro Literackie

PROZA
Autor: Marcin Świetlicki
Tytuł: „Jedenaście”
Wydawnictwo: Wydawnictwo EMG

ESEISTYKA
Autor: Maria Poprzęcka
Tytuł: „Inne obrazy”
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria